Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyUNESCOČeská inspiraceAktivní dovolenáJízdní řádyGEOFUN

Regionální Den železnice připomene 130 let Slezského Semmeringu

12.09.2018

Regionální Den železnice v Olomouckém kraji proběhne 15. září 2018 a bude ve znamení oslav 130. výročí trati Hanušovice – Lipová Lázně – Mikulovice. Právě po této významné horské železnici se návštěvníci svezou historickým vlakem v čele s parní lokomotivou „Rosnička“.

Vlak bude slavnostně přivítán v Hanušovicích, Jeseníku a Mikulovicích. Návštěvníci se mohou těšit na vlakový doprovod v dobových kostýmech. Kromě toho nabídne regionální Den železnice možnost prohlédnout si lokomotivu „Rosnička“ a historické vozy, zájemci uvidí zbrojení parní lokomotivy vodou i otáčení lokomotivy na točně ve stanici Lipová Lázně. V Horní Lipové bude zase příležitost k návštěvě železničního Muzea Slezského Semmeringu. Děti se mohou těšit na oblíbeného slona Elfíka, maskota dětského programu Českých drah.

V Jeseníku pak malé i velké návštěvníky odveze vláček „LÁZEŇÁČEK“ do centra středověkých slavností, které budou probíhat na Masarykově náměstí. Jejich program začne už ráno a zahrnuje například rytířský turnaj, jarmark, vystoupení kejklířů a chybět nebude ani dobová hudba nebo atrakce.

Slezský Semmering

Tzv. Slezský Semmering, železniční trať z Hanušovic do Jeseníku, byl zprovozněn v říjnu 1888. Své jméno dostal podle první evropské horské železnice v Rakousku přes alpský průsmyk Semmering. A ne náhodou. Cestujícím nabízí úchvatné výhledy na vysoké kopce Jeseníků a Rychlebských hor. Nejvyšší stoupání, téměř 31 promile, musejí vlaky zdolávat mezi zastávkami Nové Losiny a Branná.

Proč se slaví Den železnice?

Den železnice připomíná datum 27. září 1825, kdy byl zahájen provoz s parní lokomotivou konstruktéra Georga Stephensona mezi anglickými městy Stockton a Darlington na trase dlouhé 40 km. Byla to revoluční změna, která nahrazovala koňské povozy, začaly se budovat tratě a postupně přecházela přeprava zboží a cestujících na železnici. Na našem území se první železnice objevila v roce 1832, kdy byla vybudována naše první koněspřežka mezi rakouským Lincem a Českými Budějovicemi. První parou tažený vlak pak přijel z Vídně do Břeclavi a následně také do Brna v roce 1839, již před 179 lety.

Regionální Dny železnice probíhají během měsíce září i v dalších českých městech: Brno, Ostrava, Česká Třebová, Praha, Horažďovice, Trutnov a Příbram. Největší událostí bude v sobotu 22. září 2018 Národní den železnice, který letos hostí České Budějovice. Podrobný program regionálního Dne železnice v Olomouckém kraji najdete na stránkách www.denzeleznice.cz.

Vanda Rajnochová

tisková mluvčí ČD

zdroj: České dráhy

Regionální Den železnice připomene 130 let Slezského Semmeringu, zdroj: České dráhy

Dokumenty

Příslušné akce

  • so 15.9.2018
Regionální Den železnice košík Ramzová (Ostružná), Písečná (Písečná), Ruda n.Moravou (Ruda nad Moravou), Bludov (Bludov), Lipová Lázně (Lipová-lázně), Mikulovice (Mikulovice), Ostružná (Ostružná), Branná (Branná), Hanušovice (Hanušovice), Horní Lipová (Lipová-lázně), Jindřichov na Moravě (Jindřichov na Moravě), Jeseník (Jeseník), Šumperk (Šumperk), Česká Ves bazén (Česká Ves)

Nabídka pro:

Newsletter

Souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Ocenění Toufilm 2012.

Portál MS-dovolena.cz získal 3.místo v mezinárodní soutěži Tourfilm 2012 v kategorii Multimedia

Portál je realizován v rámci projektu:

Společně správným směrem - logo

Doporučujeme :

Logo GEOFUN

Český systém kvality služeb

Neklikejte na tento odkaz nebo budete zabanovani!