Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyUNESCOČeská inspiraceAktivní dovolenáJízdní řádyGEOFUN

Těšínské Slezsko – pestrá mozaika turistických cílů

23.06.2021

Láká vás východ České republiky? Beskydy, horalé? Chcete poznat krajinu kolem Šikmého kostela? Nejvýchodnější cíp České republiky nabízí nespočet zajímavých míst a zážitků. Ať se tam vydáte jako turisté, cykloturisté nebo za poznáním, nebudete litovat.

Trojmezí na Hrčavě

S poznáváním Těšínského Slezska můžete začít z nejvýchodnějšího bodu České republiky, který se nachází v Bukovci. Cestou k němu se díky naučné stezce návštěvníci dovědí, kdo jsou „Gorole“ a jak dříve žili. Bukovcem prochází regionální cyklotrasa Trojmezí Cyklotrack, která návštěvníky zavede na trojmezí na Hrčavě. Zde se setkávají hranice tří států – Česka, Polska a Slovenska.

Hrčava (foto: Marek Džupin)

Hrčava je horská vesnice s atmosférou starých časů. Turisté si mohou dopřát nejen krásné pohledy na okolní krajinu a místní architekturu, ale ochutnat také některou z místních specialit. Místní rodinná farma Hrčavský Grunt nabízí několik druhů domácího sýra nebo místní likér zvaný Miodula, který má v tomto kraji dlouholetou tradici. Dopřát si můžete také kávu Chalupčanku z místní kavárny s vlastní pražírnou.

Cyklotrasa Trojmezí pokračuje z Hrčavy dál do Mostů u Jablunkova, kde za návštěvu určitě stojí vzkříšené opevnění Velká Šance s nově otevřeným návštěvnickým centrem. Návštěvníci se díky moderní expozici dovědí mnoho zajímavostí nejen o Velké Šanci, ale také o celém systému opevnění, které je významných historickým prvkem česko-polsko-slovenského trojmezí.

Návštěvnické centrum opevnění Šance (foto: Gorolské turistické informační centrum)

Těšínské Beskydy – klid a krásné výhledy

Těšínské Beskydy jsou protkány řadou turistických tras vedoucích k místním horským chatám. A těch je v Těšínských Beskydech nespočet. Díky blízkosti hranic s Polskem a Slovenskem má zdejší gastronomie svá specifika. Bramborové placky, halušky nebo polský bigos – to jsou místní speciality, na které budou vaše chuťové buňky dlouho a rády vzpomínat.

Krásné výhledy do krajiny se nabízejí z několika zdejších rozhleden. Na hoře Čantoryje, „slezském Blaníku“ s vojskem rytířů v nitru hory, se tyčí kovová rozhledna o výšce 29 m. Nabízí úchvatné výhledy na Lysou horu, Malou a Velkou Fatru na Slovensku a samozřejmě okolní beskydské vrcholy na české i polské straně.

Pohled z rozhledny Čantoryje (foto: Marek Džupin)

Historický Český Těšín – lázeňská Karviná

Na historii bohatý Těšín, přeshraniční město, zve návštěvníky především do Muzea Těšínska. Znovu otevřená Historická budova muzea nabízí moderní interaktivní expozice a aktuálně výstavu 100 let města Český Těšín. Nedaleký Archeopark v Chotěbuzi – Podoboře pak návštěvníky zavede do časů pravěkých a raně středověkých. Během léta se zde koná řada zajímavých akcí s ukázkami nelehkého života v dávných dobách.

Karviná, dříve město horníků, dnes cíl turistů, nabízí odreagování v lázeňské atmosféře. Lázně Darkov využívají léčebných účinků jodobromové vody „Solanky“. Využijte široké nabídky léčebných a relaxačních pobytů. Historické centrum Karviné a zámek Fryštát se zámeckým parkem nabízejí jedinečné kulisy pro relax a odpočinek.

Lázně Karviná Darkov (foto: Statutární město Karviná)

Výlet k Šikmému kostelu pak návštěvníky zavede do krajiny hrdinů stejnojmenného románu. Díky akci „Otevřené chrámy“ je až do konce října letošního roku možné do Šikmého kostela nahlédnout a dozvědět se o zajímavé historii této jedinečné sakrální stavby.

Šikmý kostel (foto: Statutární město Karviná)

Bohumínsko – vodní svět Těšínského Slezska

Rybniční soustava v okolí Bohumína je vyhledávaným cílem nejen rybářů, ale také vyznavačů přírodního koupání. Je vhodně doplněna o síť cyklostezek, kterou ocení také inline bruslaři. Na své si přijdou také rodiny s dětmi, protože bohumínské Aquacentrum Bospor nabízí řadu vodních atrakcí. Nedaleký Penzion ve věži nabízí atypické ubytování v bývalé vodárenské věži i krásné výhledy na město Bohumín a přilehlé okolí.

Vrbické jezero v Bohumíně (foto: Pavel Čempěl)

Nezbytným doplňkem pro návštěvníky tohoto regionu je slevová karta Těšínské Slezsko Region Card. Získat ji mohou návštěvníci zdarma u smluvních ubytovatelů nebo v informačních centrech na území Těšínského Slezska. S kartou tak návštěvníci získají nejen řadu výhod a slev ve výši až 100 %, ale třeba i chutný suvenýr z cest po Těšínském Slezsku. K nákupu karty v informačním centru je totiž možné do 31. 08. 2021 (nebo do vydání zásob) získat regionální produkt jako dárek.

Odkazy: 

Těšínské Slezsko
  Moravskoslezský kraj  Regionální rada rozvoje a spolupráce se sídlem v Třinci Karviná Bohumín

zdroj: Regionální rada rozvoje a spolupráce se sídlem v Třinci

Těšínské Slezsko – pestrá mozaika turistických cílů, zdroj: Regionální rada rozvoje a spolupráce se sídlem v Třinci Těšínské Slezsko – pestrá mozaika turistických cílů, zdroj: Regionální rada rozvoje a spolupráce se sídlem v Třinci Těšínské Slezsko – pestrá mozaika turistických cílů, zdroj: Regionální rada rozvoje a spolupráce se sídlem v Třinci Těšínské Slezsko – pestrá mozaika turistických cílů, zdroj: Regionální rada rozvoje a spolupráce se sídlem v Třinci Těšínské Slezsko – pestrá mozaika turistických cílů, zdroj: Regionální rada rozvoje a spolupráce se sídlem v Třinci Těšínské Slezsko – pestrá mozaika turistických cílů, zdroj: Regionální rada rozvoje a spolupráce se sídlem v Třinci Těšínské Slezsko – pestrá mozaika turistických cílů, zdroj: Regionální rada rozvoje a spolupráce se sídlem v Třinci Těšínské Slezsko – pestrá mozaika turistických cílů, zdroj: Regionální rada rozvoje a spolupráce se sídlem v Třinci Těšínské Slezsko – pestrá mozaika turistických cílů, zdroj: Regionální rada rozvoje a spolupráce se sídlem v Třinci Těšínské Slezsko – pestrá mozaika turistických cílů, zdroj: Regionální rada rozvoje a spolupráce se sídlem v Třinci Těšínské Slezsko – pestrá mozaika turistických cílů, zdroj: Regionální rada rozvoje a spolupráce se sídlem v Třinci Těšínské Slezsko – pestrá mozaika turistických cílů, zdroj: Regionální rada rozvoje a spolupráce se sídlem v Třinci Těšínské Slezsko – pestrá mozaika turistických cílů, zdroj: Regionální rada rozvoje a spolupráce se sídlem v Třinci Těšínské Slezsko – pestrá mozaika turistických cílů, zdroj: Regionální rada rozvoje a spolupráce se sídlem v Třinci Těšínské Slezsko – pestrá mozaika turistických cílů, zdroj: Regionální rada rozvoje a spolupráce se sídlem v Třinci Těšínské Slezsko – pestrá mozaika turistických cílů, zdroj: Regionální rada rozvoje a spolupráce se sídlem v Třinci Těšínské Slezsko – pestrá mozaika turistických cílů, zdroj: Regionální rada rozvoje a spolupráce se sídlem v Třinci Těšínské Slezsko – pestrá mozaika turistických cílů, zdroj: Regionální rada rozvoje a spolupráce se sídlem v Třinci Těšínské Slezsko – pestrá mozaika turistických cílů, zdroj: Regionální rada rozvoje a spolupráce se sídlem v Třinci Těšínské Slezsko – pestrá mozaika turistických cílů, zdroj: Regionální rada rozvoje a spolupráce se sídlem v Třinci Těšínské Slezsko – pestrá mozaika turistických cílů, zdroj: Regionální rada rozvoje a spolupráce se sídlem v Třinci Těšínské Slezsko – pestrá mozaika turistických cílů, zdroj: Regionální rada rozvoje a spolupráce se sídlem v Třinci Těšínské Slezsko – pestrá mozaika turistických cílů, zdroj: Regionální rada rozvoje a spolupráce se sídlem v Třinci

Nabídka pro:

Newsletter

Souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Ocenění Toufilm 2012.

Portál MS-dovolena.cz získal 3.místo v mezinárodní soutěži Tourfilm 2012 v kategorii Multimedia

Portál je realizován v rámci projektu:

Společně správným směrem - logo

Doporučujeme :

Logo GEOFUN

Český systém kvality služeb

Neklikejte na tento odkaz nebo budete zabanovani!